Meme Büyütme Meme Küçültme Yüz Germe Burun Estetiği Göz Kapağı Estetiği Lazer Lipoliz Liposuction

Yüz Germe Alanında Uzman Yazarlar ve Makaleleri

MİGREN AMELİYATI NEDEN PLASTİK CERRAH TARAFINDAN YAPILIYOR?

Migren AmeliyatıMigren Ameliyatı, Migren, dünyada en sık görülen baş ağrısı türüdür. Baş ağrısı ise yine dünyada en yaygın olan ağrı türüdür. Dolayısıyla migren sadece bireysel değil, toplumsal düzen açısından da ele alınıp değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hastanın özel, sosyal ve iş hayatında ağrı atakları sırasında ciddi kopmalar yaşamasına neden olmaktadır.

Migren Ameliyatı, Migrenin hastaların yaşam standartlarına ciddi darbe vuran kronik bir rahatsızlık olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarında da geçiyor. İnsan hayatını etkileyen, engelleyen, özürlülük hali yaratan ilk 20 hastalığın 7. sırasında migren atak ve ağrıları vardır. Dünyadaki 100 erkekten 6’sında, 100 kadından 18’inde migren görülmektedir.

Bireysellikten öte sosyal hayata yansıttığı negatif yansımalarla toplumsal bir soruna dönüşen migrenin tedavisinde geçmişten bugüne uygulanan en yaygın ve etkili yöntem ilaç tedavisidir. Ancak bu tedavi atak önleyici ve koruyucu ilaç uygulamalarını içermekte ve hastalığı tamamen sonlandıramamaktadır. Amaç, çeşitli yaşam tarzı değişikliğiyle birlikte migreni kontrol altına almak, ağrıyı yönetmektir.

Migren ameliyatını bir plastik cerrahi uzmanı keşfetti

Migren, nöroloji tıp branşını ilgilendiren bir rahatsızlık. Ancak kalıcı tedavisi plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılıyor. Nörologlar ve plastik cerrahların, migren ve migren ameliyatının yolları nasıl kesişti peki?

Migreni tıpkı çiçek hastalığı gibi ortadan kaldıracak tedavi 15 yıl önce tamamen tesadüf eseri bulundu. Migren ameliyatı neden plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılır, sorunun yanıtı da işte tam burada açıklığa kavuşuyor. Amerika Cleveland’dan Prof. Dr. Bahman Guyuron’un hastalarına uyguladığı göz kapağı ve alın germe estetiği sonrasında migren atak ve ağrılarının tamamen sona erdiği ortaya çıktı. Prof. Dr. Guyuron, plastik ve estetik cerrahi uzmanıdır.

Alın estetiğinde hangi müdahalenin migreni sonlandırdığı bulunarak, çalışmalar genişletildi. Plastik ve estetik cerrahlar ile nörologların işbirliğinde yapılan bilimsel çalışmalarda migren ameliyat veya  migren cerrahi tedavisi geliştirildi. Birçok migrenli hasta ameliyat edildi. Ense kökü, alın, şakak ve burun bölgesinden tetiklenen migren atakları için ameliyatlar yapıldı. 15 yıl içinde elde edilen sonuçların yıllarca takibi yapıldı. Migren ameliyatı ile 100 hastadan 90’ı başarılı bir şekilde tedavi edildi. Elde edilen sonuçların kalıcı olduğu kanıtlandı.

Plastik ve estetik cerrahlar bu sonuçları, şu ana kadar uyguladığı tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan, ağrı ve ataklardan kurtulamayan migren tanısı konmuş hastalarda elde ettiler.

Migren ameliyatının plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmasının nedenleri

Amerika’da, Avrupa’da ve son birkaç yıldır ülkemizde uygulanan migren ameliyatının plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılması yüzde 90 kalıcı başarı oranının yakalanmasında ana faktördür. Migrenin ameliyatının plastik cerrahlar tarafından yapılmasının nedenlerini birlikte göz atalım:

·       Ameliyatın keşfedilmesinin plastik ve estetik cerrahi operasyonları sırasında ortaya çıkması, sonrasında yine aynı uzmanlar tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi, migren tedavisinde plastik cerrahlara önemli bir sorumluluk yüklemiştir.

·       Plastik cerrahi bir vücudun sorunlu bölgesini onarma ve tedaviyi amaçlar. Migren ameliyatı da kalıcı bir tedaviyi amaçlamaktadır.

·       Plastik cerrahi uzmanının mikrocerrahi tecrübe ve yaklaşımı, tetikleyici duyusal sinirlere yönelik dikkatli ve titiz bir müdahalenin yapılmasını sağlamakta, ortaya çıkan sonuçları olumlu yönde etiklemektedir.

·       Plastik cerrahi uzmanı, migren ameliyatında önemli olan çevre sinir cerrahisine, periferik yüz cerrahisine, yüz ve başın anatomik yapısına hâkimdir.

·       Plastik cerrahi uzmanı, endoskopik ameliyat tekniği konusunda oldukça deneyimlidir. Çünkü endoskopik yöntemle kaş kaldırma, şakak germe ve alın germe gibi estetik cerrahi operasyonlar yapmaktadır. Migren ameliyatı vücutta minimum doku hasarına neden olan endoskopik yöntemle yapılmaktadır. Endoskopik yöntemin halk arasında bilinen ismi kapalı ameliyat tekniğidir.

Plastik cerrahın yaptığı migren ameliyatının başarı kriterleri

Migren ameliyatı sonunda elde edilen yüzde 90 başarı oranı 3 kriter ile açıklanmaktadır.

Birincisi, hastanın yıllardır süren ve tedavi yöntemlerinin tam olarak yanıt vermediği migren ataklarının ve ağrılarının kalıcı olarak tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Hasta, kalan hayatında bir daha migren ağrısı duymayacaktır.

Başarıda aranan ikinci kriter, hastaların yaşadığı ağrının şiddeti ve süresinin, atakların sıklığının en az yüzde 50 ve üzerinde azalmasıdır.

Üçüncü başarı kriteri ise, ağrının ameliyat sonrasında baş ağrısı düzeyine kalıcı olarak çekilmesidir. Bu üç başarı kriterinden biri ameliyat sonrasında elde ediliyorsa ameliyat başarılı olarak kabul edilmektedir.

Burada altını çizmemiz gereken rakamlar, başarı oranının yüzde 62’lik hasta grubunda migrenin tamamen geçmesi, kalan gruptaki hastaların migren ataklarının sıklığının, ağrının süre ve şiddetinin yarı yarıya veya daha fazla azaldığıdır.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.