Meme Büyütme Meme Küçültme Yüz Germe Burun Estetiği Göz Kapağı Estetiği Lazer Lipoliz Liposuction

Yüz Germe Alanında Uzman Yazarlar ve Makaleleri

Burun estetiği Cerrahisi ve Popülerite

burun estetiği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Rinoplasti binlerce yıldır yapılan bir sanat formudur. Bugün , temel teknikler konusunda değişiklikler olsada, burun estetiği cerrahisi hala estetik yüz cerrahi içerisinde çok önemli bir rol oynar.

Burun estetiği ameliyatı sonrası sonucun başarısız olması revizyon ameliyat gerekliliği doğurabilir ve bu ikinci bir ameliyat demektir. Buna rağmen burun estetiği  tüm YAŞ gruplarında olmasına rağmen, özellikle gençler arasında en popüler temel estetik cerrahi uygulamalardan biri durumundadır,

Peki neden burun estetiği cerrahisi bu kadar popüler?

İnsanların burun estetiği cerrahisine başvurmalarının temel sebeplerinden bazılarına değinecek olursak :

Burnun,  yüzün genel estetik görüntüsündeki rolü burda oldukça önemli bir faktördür.

Burun, yüzün tüm görünümünü etkileyen en karakteristik organ ya da yapıdır. Burun estetiği cerrahisi ile hedeflenen; burnun, yüzün diğer özelliklerine uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi ve dolayısıyla yüzde ahengin oluşmasını sağlamaktır.. Fonksiyonel burun estetiğinin en temel amacı, yüzle uyumlu, doğal ve nefes alabilen bir burun olmalıdır.

Burun Estetiği ve Burnun Fonksiyonları

Pek çok kişi burun fonksiyonlarının sağlıklı çalışmaması ve nefes alma konusunda yaşadıkları zorluk nedeniyle burun ameliyatı olmak ister. Deviasyon problemleri, konka hipertrofisi, polip ve uyku apnesi gibi konular rinoplasti ile aynı anda ele alınabilinir. Fonksiyonel rinoplasti hastalarının pek çoğunda amaç nefes almaya neden olan burun şekil bozukluğunu doğal ve güzel bir görünümle düzeltmek olmalıdır.

Yaş ve Cinsiyet Bağlantısı

Amerikan Fasyal Plastik Cerrahi Derneği ( AAFPS ) 2012 yılı istatistik raporu verileri,  burun estetiği cerrahisinin , ABD’de yaşayan, 30 yaş altındaki kişilerden talep gören en popüler estetik cerrahi uygulaması olduğunu gösteriyor.

Bir çok hasta, ilk gençlik döneminde, burunlarındaki görsel problemlerinden ötürü oldukça sıkıntılı zaman geçirmiş ve kendi finansal güçlerini oluşturur oluşturmaz, genç yetişkinler olarak bu problemlerini çözme arayışına girerler. Estetik cerrahi  genellikle genç insanlar arasında daha rahat kabul edilebilir bir durum olmasi burun estetiği uygulamalarını popüler yapmıştır . Buna ek olarak  30 yasin altındaki kişiler tarafından tercih edilen bir kaç estetik uygulamadan birisi olduğunuda belirtmek gerekir.

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/revizyon-burun-estetigi/

Burun estetiği cerrahisi, her ne kadar kadın hastalar tarafından daha fazla tercih ediliyor olsa da, erkek hastalarında diğer estetik cerrahi uygulamalara göre daha fazla tercih ettikleri bir ameliyattır. Rinoplasti, hastanın sağlıklı nefes almasına yardımcı olduğu gibi, yüzdeki dengeyi ve simetriyi doğal şekilde oluşturarak güzel ve hoş bir görünümü sağlar. Bu durumda rinoplastinin evrensel bir cazibe haline gelmesine neden olmuştur.

Rekonstrüktif Rinoplasti

Doğumsal anormallikler, gelişim bozuklukları ya da kaza sonucu oluşan yaralanmalar gibi durumlarda oluşan deformitelerin iyileştirilmesinde rekonstrüktif rinoplastiden faydalanılır. Rekonstrüktif rinoplasti burnun daha estetik görünümlü olmasına yardımcı olacağı gibi burun fonksiyonlarının da sağlıklı ve doğru çalışması konusunda çözüm üretecektir.

Rekonstrüktif rinoplasti ile burnun daha estetik  görünmesi  hedeflenirken, tüm deformiteler düzeltilerek burun daha işlevsel hale getirilmeye çalışılır. 

Burun Estetiği ve Mobbing

Mobbing( zorbalık) malesef oldukça yaygın bir sorun, pek çok çocuk ve ergen “kusurlu” burunlarıyla ile ilgili akranları tarafından zalim sataşmalara hedef olurlar.

Burun estetiği cerrahisi, burun gelişimini tamamlamadığı için 15 yasin altındaki çocuklara uygulanmamalıdır. Ama pek çok çocuk , ozellikle ergenlik döneminde bu tür sataşmalara maruz kalmış kişiler,  genç yetişkin oldukları dönemde, burun estetiği cerrahisine basvururlar..

Dramatik Sonuçlar

Burun, yüzün ortasında yer alması itibariyle en fazla dikkat çeken organıdır. Bu nedenle yapılan bir burun estetiği ameliyatı sonucunda,  yüzün görünümü dramatik şekilde değişebilir.  Bu nedenle görüntüsünden memnun olmayan hastalar için, burun estetiği cerrahisi ile yüzün görünümünde çok büyük farklar yaratılabilinir. Ancak rinoplastiye,  tüm memnuniyetsizliğin tek çözümüdür yaklaşımı da doğru değildir. Gerçekçi beklenti ve hedefler başarılı bir burun estetiği için en önemli anahtardır. Geçirdikleri burun estetiği ameliyatı sonucundan mutlu olan hastaların, kendine olan güvenleri ve öz saygılarında büyük artış yaşanmaktadır.

Burun estetiği cerrahisi ile neler başarabilinir?

Burun estetiği operasyonu, pek çok estetik ve fonksiyonel soruna çözüm olabilecek çok yönlü bir cerrahi uygulamadır. Burunda oluşan ya da varolan kusur ve deformitelerin estetik ve fonksiyonel çozümleri için rinoplastiden faydalanılır.

Burun estetiği cerrahisi ile ele alınabilecek konulardan bazıları şunlardır;

Burun kemeri

Burun deliklerinin genişletilmesi

Düz burun

Büyük burun

Küçük burun

Burun asımetrisi

Polly gaga deformitesi

Deviasyon

Geniş konka

Nasal polipler

Bu çok yönlülük nedeniyle,  hastanın kendine özel ve yüzüne uyumlu bir burun tasarlanması gerekir. Bir burnun bir kişinin yüzünde çok güzel ve iyi durması, o burnun herkese yakışabileceği anlamına gelmez.  Cerrahın, hastanın cilt kalınlığını, kemik yapısınını doğru analiz etmesi çok önemlidir. Ve  hastanın diğer yüz özelliklerini tamamlayabilecek uyumlu bir burna ulaşması için doktorun, süreci ve ameliyatı doğru  planlaması gerekir.

İşinde uzman bir cerrah

Burun estetiği cerrahisinin karmaşık ve çok yönlü olması hata riskini arttırır. Bu nedenledir ki, ameliyatın uzman ve deneyimli bir rinoplasti cerrah tarafından yapılması şarttır.

Optimal bir sonucu, burun fonksiyonlarına fazlasıyla hakim ve estetik bakış açısı gelişmiş bir cerrah size sağlayacaktır. Doktorunuzu seçerken bunu gözardı etmemenizi öneririm.

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.